Opublikowano:

Skąd się wzięła nazwa wsi PASZKI?

SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA WSI PASZKI?

Podczas jednej z lekcji języka polskiego pojawiło się to pytanie. Dostępne w niektórych artykułach wytłumaczenia pochodzenia nazwy miejscowości (pochodzi od bardzo wąskich i długich pól nazywanych paskami, z czasem paszkami) ma raczej charakter tradycyjny, a nie naukowy.

Niewykluczone, że nazwa miejscowości pochodzi od popularnego w XII-XIII wieku (czas powstania wioski) zdrobnienia imienia Paweł, które brzmiało Paszek, Paszko lub Paszo. Być może jakiś Paszko był właścicielem terenu dzisiejszej wsi. Mamy w Polsce takie miejscowości jak Paszków, Paszkówka, Paszenki… Od zdrobnienia imienia Paweł pochodzą też nazwiska Paszkowski czy Paszkiewicz, tak tutaj popularne.

Oczywiście jest to hipoteza wymagająca głębszych badań onomastycznych.

PS Heraldycy znają także herb „Paszk”, jednak wywodzi się on z pomorza.